Meteksan Matbaacılık

Meteksan, Türkiye'de ilk sürekli form, bandrol ve otokopili kağıt üretimini gerçekleştirmiştir.

1969 yılında hastanelere oksijen gazı üretmek ve pazarlamak amacıyla kurulan Meteksan, bugün kağıt, matbaacılık ve kırtasiye sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Türkiye'de ilk özel girişimle kurulan kağıt üretim tesislerine sahip olan ve ilk sürekli form, bandrol ve otokopili kağıt üretimini gerçekleştiren Meteksan, mümkün olan en yüksek katma değerli ürünleri üreterek kârlılığını ve marka değerini artırmayı stratejik hedefleri olarak belirlemiştir.

Şirket, üretim faaliyetlerinin tamamını Ankara'daki Bilkent Kampüsü'nde bulunan tesislerinde gerçekleştirmektedir. 2010 yılında bu tesise yeni bir matbaa binası daha eklenmiş ve hizmete açılmıştır. Pazarlama ve satış faaliyetleri ise yine Ankara'daki merkez ofisten ve İstanbul'daki satış bürosundan yönetilmektedir.

Üretim Kapasitesi (Ton/Yıl)

Matbaa 10.000
Defter 12.000
Dijital Matbaa Tesisi 5.000


Ürün Çeşitliliği ve Yenilikçi Yaklaşım

Meteksan Matbaacılık'ın faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde son üç yılda belirgin bir daralma ve yoğun rekabet sonucunda kâr marjlarında erime görülmektedir. Şirket bu ortamda ürün çeşitliliği ve kaliteli ürün anlayışı sayesinde, özellikle de matbaacılık ve kırtasiye sektörlerindeki pazar payını ve kâr marjını artırmayı başarmıştır. Bu başarısındaki bir diğer etken ise yenilikçi bir yaklaşımla son teknoloji ürünü ekipmanları üretim sürecine entegre etmesi olmuştur.

Üretim Tesisleri ve Ürünleri

Baskı Tesisleri
Meteksan Matbaacılık, uzun yıllara dayanan sahip olduğu konvansiyonel baskı tecrübesi ve teknolojisini, dijital baskı olanakları ile birleştirmiş ve her iki tesisin olanaklarını da müşteri çözümleri yaratmakta ustaca kullanmayı başarmıştır. Bilgi birikimi, donanımlı teknik yapısı ve deneyimli personeli ile banka, telekomünikasyon şirketleri ve benzeri kuruluşların hesap özetleri, fatura ve diğer iletileri için bobinden bobine baskılı inkjet ve lazer yazıcı kullanımına uygun formların üretimi yapılmaktadır. Ayrıca şans oyunları için gizli ve taklit edilemez özellikli oyun ruloları, optik tasarımı ve kesimi okuma makinalarına uygun kuponların, tek nüsha veya çok nüsha (otokopi) satır yazıcı (line)/nokta vuruşlu (dot-matrix) yazıcılara uygun kaliteli standart sürekli formların da üretimini yapan Metaksan Matbaacılık, çok renkli U.V. veya konvansiyonel mürekkep baskılı OCR ya da barkod numaratör uygulanabilen ve 48 cm’ye kadar baskı alanı olan, bobinden bobine özel baskılı formların üretimini de yapmaktadır. Ayrıca hızlı bilgi toplamak ve veri tabanı oluşturmak için optik formların tasarlanması ve basımı; hızlı ve güvenli bir şekilde sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra tüm basılı materyallerin tasarımları Meteksan Tasarım Atölyesi tarafından yapılabilmektedir.

Defter Tesisleri
Meteksan Defter Tesisi’nin yıllık kapasitesi 12.000 tondur. Tesislerde okul defteri, spiralli defterler, resim defteri, müzik defteri, güzel yazı defteri olmak üzere her türlü defter üretimi yapılabilmektedir.

Dijital Matbaa Tesisi
Türkiye’de matbaacılık alanında birçok ilke imza atan Meteksan, bu pazarda yapmakta olduğu nitelikli işlerde her zaman rakiplerinden ilerde olma politikasını tercih etmiş bir Şirket’tir. Dijital baskı teknolojilerinin matbaacılık sektöründe yaygınlaşmaya başlamasıyla, şimdiye kadar taşıdığı nitelikli matbaa misyonunu perçinlemek amacı ile 2011 yılında Dijital Matbaa tesisini kurmuştur. Toplam dijital baskı kapasitesi 3 milyar A4 sayfadır. Dijital baskı sistemleri, doğrudan pazarlama aracı olarak kullanımıyla birlikte, hesap ekstreleri, faturalar, sigorta prim bilgileri, maaş bordroları, promosyon bilgilendirmesi gibi işlemsel baskı işleri için, hızlı, güvenilir ve en son teknolojik yeniliklerin getirdiği verimlilik ile esnek çalışma olanağı sağlamaktadır. Bobinden tabakaya 1.200 DPİ, renkli, maksimum 51.2 cm eninde ve sınırsız boyda CMYK ön arka dijital imaj baskı yapabilen sistem, ek olarak, posta gönderilerine çok renkli reklam, tanıtım, logo ve benzeri transpromo uygulamalarını da yapabilmektedir. Basit değişken veri programları ile entegrasyonu tam olduğundan, gönderilerin üzerindeki her bir kutunun üzerine değişken olarak, barkod, isim, adres bilgileri ve fotoğraf bile basılabilmektedir. Tüm bu özellikleri ile Meteksan dijital baskı sistemleri gerek düşük ve gerekse yüksek tirajlı tüm katalog, poster, ambalaj, kitap, fatura, banka ekstreleri ve doğrudan pazarlama tekniklerine uygun hızlı, ucuz ve verimli çözümler sunmaktadır. Meteksan elindeki olanaklarla moda deyim ile “Book on Demad” ve “Print on Demand” için hazırdır.

Sertifikasyon Çalışmaları
“Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri” TS ISO/IEC 12207; Ağustos 2012’de başlamış olup, Temmuz 2013 sonunda tamamlanmış ve uygulamaya alınmıştır.

Ödül ve Sertifikalar

• KALDER
• TSE ISO 9001-2008 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası
• ISO14001-2001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası


Web sitesini ziyaret etmek için tıklayın.