TEPE İNŞAAT VE TEPE EMLAK'TAN HİSSE SATIŞI

03 Aralık 2018

Tepe İnşaat ve Tepe Emlak’ın Akfen Altyapı ve Sera Grup ile birlikte 2000 yılında kurduğu ve İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanlarında faaliyet göstermekte olduğu Artı Döviz Ticaret A.Ş.nin % 75’lik hissesi, döviz alım satımı alanında dünyanın lider firmalarından olan İngiliz Travelex Ltd. A.Ş.’ye satıldı. Yeni oluşumun ardından şirketin hisse dağılım % 12.5 Tepe İnşaat, % 10 Akfen ve % 2.5 Sera olarak revize edildi.

Ülkemiz döviz bürosu işletmeciliği sektörüne yatırım yapan “ilk” yabancı sermaye şirketi olan İngiliz Travelex Ltd. A.Ş. 1976’da, Lloyd Dorfman tarafından bir döviz bürosu olarak kurulduktan sonra hızla büyüyerek dinamik ve farklı bir küresel döviz şirketi olarak sektördeki yerini aldı. 2001 yılında Thomas Cook Global and Financial Services Group şirketini satın alarak havaalanı ve yolcu terminallerinde faaliyet gösteren dünyanın en büyük döviz tedarikçisi konumuna ulaşan şirket, bireysel müşterilerine nakit ve ön ödemeli kart tedarik etmeye ve hızla gelişen uluslararası müşteri ödemeleri ve toptan banknot satışı işlemleri sayesinde büyümesine devam ediyor.

Tüm dünyada 1.500 satış ofisi, 1.250’den fazla ATM ve 21 ülkede online işlemler ile faaliyet gösteren Travelex firmasının katılımıyla hedefin Artı Döviz Ticaret A.Ş.’yi kısa süre içinde daha da büyütmek olacağı açıklandı.